ZIDNJACI

 

Sjećate li se zidnih izvezenih slika po našim kuhinjama? Danas ih skupljaju još samo kolekcionari kao ja i etnografski muzeji. U literatuhri kažu da su zidnjaci "došli" iz Norveške tako da nisu autohtoni dio naše kulturne baštine. Kuhinje su krajem 19. i početkom 20-tog stoljeća bile velike prostorije u kojima su vesele domaćice u uštirkanim pregačama pripremale hranu. Zidnjaci, ti mali dragulji ručnoga rada, prava vezena lirika, ukrašavali su zidove radnog, svakodnevnog prostora domaćice. Obično su stavljani iznad štednjaka, umivaonika i stola.

 

Vezeni zidnjaci nastajali su u zanatskim radnjama gdje se s papirnatih uzoraka prenose na platno – (fo)drukuju, zatim se po plavoj  liniji već otisnutog uzorka veze. Prema njihovim motivima možemo pratiti mijenjanje ambijenta kuhinje, posuđa i pomagala. U gradskim sredinama dolaze u modu krajem devetnaestog stoljeća, a dvadesetih i tridesetih godina prošlog stoljeća nalazimo ih u seoskim sredinama kod bogatih pojedinaca. Njihova najintenzivnija uporaba traje sve do 60-tih godina, kada su kuhinje bile bez električnih štednjaka i visećih kuhinja, a kod starijeg svijeta mogu se vidjeti i danas.

 

Izvorni zidnjaci iz moje kolekcije vraćaju nas desetljeća unazad, u vrijeme kada je kuhinja bila centar društvenog života porodice i šire zajednice. Zidnjaci ili kuharice, kako ih neki nazivaju, su rukom izvezeni komadi tkanina koji su se vješali na kuhinjske zidove iznad štednjaka ili radne površine. Kasnije su se pojavili i tiskani. Najčešće su bile izvezene s motivima peći, kuhinjskog pribora i mlade žene, uredno opasane pregačom. Osim sličica, bile su tu i poruke koje su podučavale mlade kuharice kako se ponašati u braku, učile ih kuhanju, strpljivosti, poniznosti, zdravlju i higijeni.0

 

Zidnjaci nisu imali samo dekorativnu ulogu. Vezeni natpisi na njima imali su svoju funkciju u komunikaciji između ukućana ili s 'gostima' koji ulaze u kuhinju. Iako je protok informacija u to vrijeme tekao mnogo sporije nego danas, ove kratke poruke možemo gledati i kao svojevrsne 'Facebook statuse' onog vremena: svjedočili su o raspoloženju domaćice i njenim namjerama, razveseljavali svojim aforističnim stilom, opominjali na društvene norme ili prenosili skrivene poruke.

 

Kako biste dobili uvid u to što se sugeriralo djevojkama i ženama prije 50-ak i više godina, pročitajte neke od poruka na primjercima iz moje kolekcije:

 

 

Ovdje možete naći meke lijrpe zidnjake :       

 

http://oblizeki.com/kuvarice-%E2%80%93-ljepota-mudrost-zivota-i-odgoj-s-kuhinjskih-zidova-7635